Piirkondlik põllupäev Viru-Jaagupis


Jaanipäeva eelsel reedel 22. juunil toimus BASF-i ja Scandagra korraldatud selle hooaja viimane põllupäev. Kohale oli tulnud ligi 35 huvilist. Põllumehi võtsid vastu Margus Saviste ja Alo Põldma Basf-st ning Scandagra inimesed, samuti oli tervitamas Margus Lepp Voore Farmist, kus tema vastutada oli erinevate katsete teostus. Kui hommikukohv ja võileib söödud said, suundusime bussiga Viru-Jaagupi külalistemajast põldudele.

Vaatasime üle talirapsipõllu, samuti Clearfield talirapsi sordivõrdluskatse ning taimekaitse. Paljud meist olid käinud ka sügisel 26. septembri põllupäeval, kus raps oli rosetifaasis. Hea oli näha kuidas sordid on talvitunud ja missuguseks kasvanud. Koostöös seemnefirmadega Monsanto ja Rapool oli külvatud 12 erinevat sorti. Kõik sordid olid külvatud arvestusega 50 idanevat tera/m2. Margus Lepp rääkis millega ja millal ta oli väetanud, ning mis taimekaitselahendust ta oli kasutanud. Kuna Clearfield sortidele on vajalik kasutada spetsiaalseid tooteid, oli juba sügisel kasutatud umbrohutõrjeks 2,0 l/ha Clamox´t+ 1,0 l/ha Dash´i. Väetistena kasutab Margus nii KCl, MgSO4, kui lämmastikväetistest Axan´t ja ASN´i. Haiguste tõrje oli tehtud Cantus Gold´ga. Kevadel polnud varre-peitkärsaka vastu tõrjet tehtud ning rapsi taimi lahti lõigates nägime olulisi kahjustusi, seega järgmiseks aastaks hea õppetund, et seda kahjurit tuleb hoolega jälgida.

Edasi suundusime talinisu `Creator`põllule. Selle aasta põuakahjustused olid suured ja eks see oli mõjutanud ka taimekaitsetöid. Põuastes kohtades olid taimed saanud tugevalt kannatada. Arutasime põllul, mida üldse teha sellise põuase aasta puhul ja mida tegemata jätta. Arutlusele tuli Clearfielidi rapsi järgne umbrohutõrje talinisus. Sügisel oli sellel põllul edukalt kasutatud herbitsiidi Flight Forte, aga sellele lisaks tõid Basf´i esindajad välja mitmeid võimalusi, kuidas edukalt CL rapsi varist kontrolli all hoida. Käisime vaatamas varajast suviotra ´Brage`ning hilist suviotra ´RGT Planet´. Tänavune põud oli jätnud ka nendele põldudele tugeva jälje ning võrsumine oli kehvapoolne. Lisaks on selle aasta eripäraks putukate suur arvukus. Margus Lepp polnud varajasel odral putukatõrjet teinud, seega nägime tänavust kahjurite fooni kohe põllule astudes. Kuna õppepäev oli suunatud eelkõige CL tehnoloogiale, siis käisime ja vaatasime üle CL suvirapsi ja herbitsiidi Cleravo mõju.

Päev lõppes ühise supisöömisega Viru-Jaagupi külalistemajas. Hoolimata jaanipäevaeelsest ajast oli mõtted põldudel ning arutleti ning mõeldi aktiivselt kaasa kuidas edasi toimetada. Lahku mindi sõnadega, et ka järgmine aasta võiks korraldada sarnase ürituse.

Tiiu Annuk, Scandagra Eesti AS agronoom-nõustaja

VAATA GALERIID

 


Tagasi