Mesindus


Mesindus kogub nii Eestis kui ka mujal maailmas üha suuremat populaarsust, toetades igati looduslähedast elu- ja mõtteviisi. Lisaks oma mesilastarudest saadud puhtale meele on mesilased suureks abiks erinevate taimede tolmendamisel. Miks mitte alustada tänavu kevadel uue hobiga ja seotada endale esimesed mesilaspered?
Alates 2019. aasta kevadest pakub Scandagra oma klientidele mesinduseks vajaminevat mesindusinventari.

 

 

Millest alustada?

Enne mesilasperede kojutoomist peaks alustav mesinik endale selgeks tegema, mis tasemel ta mesindama hakata tahab: kas hobikorras või suurema äri eesmärgil.
Seejärel tuleb vastu võtta otsus, mis tarutüüpi mesinik eelistab. Peamiselt on Eestis levinud kaks varianti: lamavtaru ja korpustaru. Alustavad mesinikud valivad enamasti korpustaru, mida pakuvad nüüd ka Scandagra kauplused ja e-pood. Samuti tuleks mõelda  aamimõõdule. Eestis levinuimad on Langstrothi, Eesti ja Farrari raamid. Korpustaru plussid on kergus, mobiilsus ja suur laienduse võimalus. Samuti on korpustarus mesilaspere kerge hooldada alates kevadest kuni sügiseni välja. Mesinduse kohta on poodides  palju kirjandust, mida talvisel ajal tasub kindlasti lugeda, et olla hooajaks valmis.

 

 

Mesiniku aastaring

Mesindushooaeg algab kevadisest tarupõhjade vahetamisest, mis korpustaru puhul võtab aega vähem kui kaks minutit. Et mesilasperet mitte liialt häirida ning aega kokku hoida, oleks hea, kui varuks on ka mõned puhtad põhjaplaadid. Mesilaspere arenedes tuleb neid hakata laiendama, et perel ei tekiks ruumi- ja tööpuudust. Esimene sobilik laiendamise aeg on siis, kui kõik kümme raami on mesilastega kaetud. Scandagra poolt pakutav mesilasperemon esialgu kuue raami peal. Kuna mesilasema muneb 2000 muna  päevas, siis areneb pere väga kiiresti. Et suve keskpaigaks oleks pere juba viiel korpusel, on tähtis valida mesilastele rikkalik korjemaa. Muidugi peab ka mesinik olema hoolas, et ei jääks laiendamisega hiljaks. Seepärast ei tasu inventari hankimisel olla  tagasihoidlik. Alati on parem, kui on väike varu ees, et pere arenemisel oleks uusi korpuseid lisada, samuti tuleb see kasuks meekorpuste asendamisel. Optimaalselt oleks mesinikul ühe pere kohta vaja: 1 põhi, 5 korpust, 1 emalahutusvõre, 1 emalahutusvõre raam, 1 katus, 1 tuuletõkkeplaat ning 1 söödanõu. Hea on korpustaru puhul ka see, et ema saab meekorpustest eraldada. Emalahutusvõre saab talvel kasutada ka kaitseks näriliste (hiired, rotid) eest. Selleks tuleb võre koos raamiga tõsta korpuse ja põhja vahele. Samuti saab emalahutusvõre raami kasutada kevadise pudersööda andmisel kõrgendusena korpuse ja katuse vahel. Meevõtmise teeb korpustaru lihtsaks, kuna meeraamid ja haudmeraamid on eraldi.
Et pere talvituks hästi ning oleks terve ka kevadel, tuleks pärast  eevõtmist teha varroalesta tõrje. Ka seda on korpustaruga mugav teha. Talvitumisperioodi lähenedes hakkab mesilasema vähem munema. Ka mesinik peab vastavalt hakkama korpuseid vähemaks võtma ehk koondama. Kui mesi võetud, tuleb hakata mesilasi söötma siirupiga. Et nad söögi vastu võtaks, peavad septembri alguseks mesilased olema söödetud. Talvituma võiks pere minna kas ühe või kahe korpuse peal.

Vastupidav inventar

Scandagra poodides pakutavad korpused on valmistatud tugevussorteeritud kuivast kuusepuust. Nii tarus sees kui ka väljas on kasutatud korgitud ja lihvitud niiskuskindlat kasevineeri. Korpustel on uuenduslik plekist õlg, kuhu raamid toetuvad. See teeb pere läbivaatamise kordades lihtsamaks, kuna mesilased ei kiti raame taruvaiguga nii tugevalt kinni. Kõik korpuse detailid on kokkupanemisel korralikult tapitud. Tappide ja vineeri kinnitamisel on kasutatud polüuretaanliimi, mis tagab korpuse tugevuse. Soojustatud on 25 mm penoplastiga. Samuti on kõik korpuse ääred lihvitud väikese nurga alla, et oleks lihtne konkspeitliga ligi saada. Korpuse pealmise pinna vineer on viidud puitdetaili ääre alla, et kaitsta vineeri liigse vihma eest. Tootevalikus on sahtelpõhjad kõigile levinumatele raamimõõtudele. Kasutatud on tugevussorteeritud kuiva kuusepuitu. Põhjad on filmivineerist sahtliga või plaadiga, mida on kevaditi väga lihtne puhastada ja vahetada. Sahtli keskel on suur tuulutusava, mis on kaetud perforeeritud plekiga. See tagab tarule korraliku ventilatsiooni ega lase närilistel põhjale liiga teha. Katuste tootevalik sisaldab samuti kõiki raamimõõte. Katuse raam on juba värvitud puidust ning kaetud plekiga. Soojustuseks on kasutatud polüstürooli, mis omakorda on kaetud vineeriga. Et saada kõik vajaminevad kaubad ühest kohast, pakub Scandagra ka söödanõusid erinevatele raamimõõtudele. Need on valmistatud kvaliteetsest veekindlast 12 mm kasevineerist. Kõik detailid on omavahel tihkelt kokku tapitud, et vältida lekkeid. Nurgad on üle tehtud silikooniga. Söödanõu peal on pleksiklaas, kust saab jälgida mesilaste tegevust ning vajadusel söödanõu sisu puhastada.

Kust saada mesilaspere?

Eduka mesindusaasta tagab korralik inventar ja loomulikult elujõuline, puhtatõuline mesilaspere. Soovitame kraini ja buckfasti tõugu peresid, mis sobivad Eesti kliimasse väga hästi. Kraini mesilased on väga rahulikud, suure töövõimega, kiire kevadise arenguga meekorjajad. Näiteks Kadrioru roosiaias toimetab kraini mesilastega Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid.
Mesilasperesid saab tellida Scandagra poest.

Soovime kõigile alustavatele ja juba kogenud mesinikele head uut mesindusaastat! Kohtume Scandagra poodides:

Jüris, Tartus, Pärnus, Rakveres, Viljandis ja Võrus,
kus aitame valida sobiva tarutüübi igale maitsele! Mugavalt ja  kiirelt saab vajaliku mesindusinventari tellida ka e-poest: pood.scandagra.ee.

SCANDAGRA KAUPLUSED!

TEKST: Karl Jõumees, tarumeister ja Aare Jõumees, mesinik

[/one-half]

Tagasi