Viljaturu ülevaade 11. juuni


Peale kiiret tõusu järgnes veel kiirem kukkumine: päevaga -7eur /t.  Osaliselt oli seda oodata, sest nii kõrge Matif peatas turul kauplemise ja ajalooliselt on nii varemgi juhtunud. Sama pilt oli ka Ameerikas (CBOT).
Tänaseks on turg mõningal määral rahunenud ja Matifi tasemed on vahemikus 184-186 eur/t   püsima jäänud, kuna ilmaprognoosid lubavad vihma. Kuhu poole siis turg edasi liigub?

NISU

Eelmisel nädalal on söödanisu hinnad püsinud sadamates 157-159 eur/t juures.
Praegu jälgitakse põldude olukorda ja seda üle maailma – kõik on keskendunud ilmakaartidele.
Kuivus üle ilma teeb olukorra närviliseks.

Selle nädala alguses on oodata järgmist USDA raportit, mis võib omakorda hinda mõjutada.

Venemaa nisusaagi üle on palju spekulatsioone ja kõlanud on numbrid juba alla 70 mln tonni (eelmisel nädalal püsis ennustus 72 mln tonni).
Nii Skandinaavias kui Kesk-Euroopas on põllumehed vähendanud saagi prognoose ja on edasisiste vilja koguste hinna fikseerimistel ettevaatlikumaks muutunud, sest võetud kohustused tuleb täita olenemata kuiva kahjustustest.

Oder on Saksamaal jäänud kuivuse kätte. Saksamaa on müünud ca 0,5 mln tonni otra, mis eksporditakse august-september, kuid mille kvaliteedis on tekkinud kahtlusi – nimelt kardetakse madalat mahukaalu. Saudi-Araabia lepingutes on aga odra mahukaal min 63 kg/hl.

Nisu matif

Chicago CBOT

Ilm ja viljade olukord:

Ameerika ilmakaart 02.juuni

Ameerika ilmakaart 05.juuni

USA’s on ilm veidi parem, on tulnud vihma, kuid muutused on väikesed.  Jätkuvalt on põhjas märg, lõunas kuiv. USA taliviljadest vaid 37% on heas või väga heas olukorras vs 49% eelmisel aastal. Suvinisudest 70% on heas seisus vs 55% eelmisel aastal.
Ka Kanadas on väga kuiv. Ilmakaart lubab ka sinna lähipäevil vihma.
Järgmised nädalad saavad olema üliolulised.

Musta Mere ilmakaart 02.juuni

Musta Mere ilmakaart 05.juuni

 

Ka Musta Mere piirkonda hinnatakse väga kuivaks.  Külvatud on vaid 66,5% pinnast. Põllumehed seisavad küsimuse ees, kas juunis on üldse mõtet külvata?
Ukrainas on olnud pikka aega 30 kraadi ilma sademeteta.
Venemaa nisusaagi prognoosid kõiguvad 65-78 mln/t vahel (eelmisel nädalal veel oli läbivaks prognoosiks 72 mln/t).
Lähipäevil on aga Musta Mere regioonis oodata massiivseid vihmasadusid.

Euroopa ilmakaart 02.juuni

Euroopa ilmakaart 05.juuni

Euroopas on erinev pilt: lõuna pool on seis parem ja niiskust piisavalt, põhja pool on kuiv.
Ilmakaardil lubab siiski vihma, sh ka meie kandis.

Austraalia ilmakaart 02.juuni

India ilmakaart 02.juuni

Austraalia kannatab kuivuse käes, erilist vihma oodata ei ole. India on samuti kuiv. India ilma on oluline jälgida just kollase herne seisukohalt.  Indias lõppeb just koristus ja algab vihmaperiood. Herne saagi kohta infot veel ei ole. Kui India enda herne saak on madal, siis võidakse turg Euroopale lahti teha.

Kokkuvõtteks saab öelda, et olulistes nisukasvatus piirkondades on kuiv, kuid ilmakaardid lubavad lähiajal vihma. Jahedamad temperatuurid Venemaal ja saabuvad vihmapilved rahustavad turgu.

 

 

Ilusat kevadet!

 

 

Marge Pähkel, Scandagra Eesti AS tootejuht (vili, õlikultuurid)


Tagasi