Viljaturu ülevaade 14. juuni


Viljahinnad on viimasel nädalal püsinud suhteliselt stabiilsed, kõikumised on olnud 2-4 eur/t.  Turud on olnud vaiksemad, kuna oodati vihma. Ilmast räägitakse igas maailma nurgas tavapärasesest rohkem ja seda õigustatult.

NISU

Nisu piirkonnad on saanud viimastel päevadel vihma ja see on mõjutanud ka hinnaliikumist – hinnad on veidi alla tulnud. USA kuivus ei ole hetkel enam nii terav teema, ka Kanadas on olukord parem. Must Meri on saanud vihma ja isegi kui Venemaa väiksemast nisu saagist räägitakse palju, siis ka see pole enam nii murettekitav kui veel mõni päev tagasi.
Venemaa nisu saagi prognoosid erinevad suuresti: 68,5 mln tonnist kuni 74 mln tonnini. Nagu varem kirjutatud, siin on palju ruumi spekulatsioonideks.
Euroopa viimane 2018 nisu saagi prognoos on 138 mln tonni vs 141 mln tonni eelmisel aastal. Euroopa nisu 2018/2019 laojäägiks ennustatakse 10 mln tonni, mis on 30% väiksem kui 2017 aastal.
Allpool oleval graafikul on välja toodud kuue suurima nisu eksportija laojäägid. Arvestades selle aasta laojääke, uue saagi prognoose ja tarbimist, kukuvad saagi laojäägid 2018 aasta lõpuks nendes riikides ca 13%. Siinkohal tuleb meeles pidada, et 2017 a laojäägid on jätkuvalt kõrged, sel kuul hinnatakse laovaru isegi +2 mln tonni suuremaks kui kuu aega tagasi.
Seega ühelt poolt on kuiva kahjustused ja 2018 nisu saak väiksem, kuid teiselt poolt rahustab turgu korralik laovaru.

Nisu Matif

6 suurima eksportija laojäägi prognoos 2018/2019

 

Ilm ja viljade olukord:

Ameerika ilmakaart 12.juuni 2018

USA’s on ilm veidi parem. Põllud on saanud vihma.
USA taliviljadest 37% on heas või väga heas olukorras vs 49% eelmisel aastal. Suvinisudest 70% on heas seisus vs 55% eelmisel aastal.

Musta Mere ilmakaart 12.juuni 2018

Musta Mere piirkond on peamine jutuallikas. Korralikud vihmasajud on olukorda rahustanud.
Ukrainas on olnud pikka aega kuiv. Prognooside kohaselt võib saak olla 15-30 % madalam.
Venemaa nisusaagi prognoosid kõiguvad 68-74 mln/t vahel.

Euroopa ilmakaart 12.juuni 2018

Euroopas on jätkuvalt erinev pilt: lõuna pool on seis parem ja niiskust piisavalt, põhja pool on kuivem, kuigi ka põhjamaad on saanud vihma.
Prantsusmaal ennustakse torme.
79% nisust on heas või väga heas seisus, taliodrast 75% ja suviodrast 78% on heas või suurepärases seisus.

EUR/USD

Euro on muutunud tugevamaks – mõjutab Euroopa põllumehe jaoks hinda negatiivselt.
G7 kohtumine ja kaubandussõjad ei toeta USD.

Rapsi Matif

Rapsi hind on peale tõusu olnud langustrendis.
Euroopas ennustatakse madalamat saaki: Rootsis ja Taanis -30..-40% vähem kui eelmisel aastal. Saksamaal on mõningatel andmetel ca 0,5 mln tonni vähem kui eelmisel aastal.

 

Ilusat kevadet!

 

 

 

Marge Pähkel, Scandagra Eesti AS tootejuht (vili, õlikultuurid)


Tagasi