Viljaturu ülevaade 30.mai


Ka sellel aastal hoiame Teid kursis viljaturul toimuvaga. Viimastel päevadel on uue saagi hinnad kiiresti tõusnud. Seekord on põhjuseks suured vihmad USA’s ja turgudel on tekkinud paaniline olukord. Samal ajal aga prognoositakse suurt saaki.

Nisu Matif on kiiresti kerkinud 171eur/t pealt 187eur/t peale nisu tonni kohta, mis tähendab Eesti põllumehe jaoks näiteks odra hinda 150 eur/t sadamas. Analüütikute sõnul võib Matif praegu liikuma jääda 186-193 eur vahel või veelgi tõusta, kuniks pole turul olukord selginenud. Taolist turu muutust ei osatud ette näha, sest head saagi prognoosid on hoidnud hinnad surve alla ja langus on toimunud alates veebruarist.  Kuigi börsihinnad on järsku tõusnud ca 18%, on kauplemise börsivalemid jätkuvalt languses, sest praktiliselt igal pool oodatakse korraliku saaki, kuna viljade hea seis annab selleks lootust. Ka kevadine kuivus Euroopas ei ole saagi prognoose tuntavalt vähendanud ja hind kardetava põua tõttu ei tõusnud – vihmad tulid igal pool viimasel hetkel. Kõige kuivem piirkond lähiregioonist ongi siiani püsinud just Põhja-Euroopa sh Baltikum.
Euroopa Komisjon tõstis nisu prognoosi 143,8 mln tonnini vs 141,3 mln tonni eelmine kuu (seega +2,5 mln tonni) ja vs 127,4 mln tonni eelmisel aastal põua tõttu. Odra saagi prognoosi veidi vähendati 60,7 mln tonni vs 61 mln tonni eelmisel kuul.

Oluline on jälgida Venemaal toimuvat – sealsed nisusaagi prognoosid kõiguvad erinevatel andmetel 75-83 mln tonni. Igal juhul on sealne pilt ilus ja oodatakse uusi rekordeid, mistõttu ekspordi suurusjärk oleks 2017 a saagi tasemel (2017 oli Venemaal samuti rekordiline saak).
Samuti oodatakse Ukrainast 27-29 mln tonni nisu, mis on samuti rekordiline, taliotra prognoositakse +0,4 mln/t rohkem kui eelmine aasta. Venemaa ja Ukraina põldude käekäik on viljahinna muutuses oluline, sest kui mingis piirkonnas midagi ilmaga juhtub, siis võimalikud puudujäägid plaanitakse täita just nendest piirkondadest.

Nisu Matifi liikumine

Nisu Matifi liikumine

 

Venemaa ekspordi graafik ja saagi prognoos

Venemaa ekspordi graafik ja saagi prognoos

 Must Meri

Venemaa piirkonnas on ilmastikutingimused üldiselt soodsad.  Niiskust on piisavalt, võib-olla Volga piirkond on tavapärasest veidi kuivem.
Muret tuntakse kõrgete temperatuuride pärast.

Musta Mere ilmakaart

Musta Mere ilmakaart

 USA

Sajab, ja just vihmad ei lase sealsetel põllumeestel külvata maisi ja soja.  USA vihmaperiood ja külvi raskused on tekitanud turul paanika. Parim maisi külviaeg on tänaseks möödas.
Maisi on külvatud vaid 49% vs 80% tavapärasega, ja praeguseks teadmata kogus maisi jääbki külvamata.
See on madalaim tase alates 1995 aastast.
Soja on külvatud 29% vs 74% eelmisel aastal samal ajal.
USA ekspordib ca 58 mln/t maisi ja selle osatähtsus on maailma turgusel suur.
Allpool joonisel on näha, kui maas ollakse maisikülviga võrreldes eelmiste aastatega.
Lisaks kannatavad taliviljad suurte vihmade tõttu.

USA ilmakaart ja maisikülvi graafik

USA ilmakaart ja maisikülvi graafik

Euroopa

Vihm tuli viimasel hetkel ja täna on Kesk-Euroopa viljapõldudel olukord hea. Kõige kuivem piirkond Euroopas ongi Baltikum, eriti Leedu, kus ka nüüd on tulnud vihma.
Prantsusmaa nisust 79% ja odrast 75% on heas või väga heas olukorras, eelmisel aastal olid näitajad samad. Prantsusmaa nisupind on +3% rohkem vs eelmine aasta.
Saksamaal nisu saagi prognoos +19,8% 24,28 tonnini.  Poolas nisu saak +12,4%.

Euroopa ilmakaart 4.juuni-11.juuni 2019

Euroopa ilmakaart 4.juuni-11.juuni 2019

Austraalia

Siin on taas liiga kuiv. Ollakse külviperioodis, ca 3 nädalat veel. Kuivuse tõttu saagi prognoos taas vaid 18 mln tonni vs 21,5 mln 2017 aastal.
Võrdluseks 2016/17 oli saak 32 mln tonni.

Austraalia ilmakaart

Austraalia ilmakaart

EUR/USD

Euro on järjest nõrgeneb.  Nõrk Euro toetab nisu hinda kõrgel.

EUR/USD graafik

EUR/USD graafik 

Rapsi Matif 

Rapsi Matifi graafik

Rapsi Matifi graafik

Rapsi on külvatud Euroopas igal pool vähem: Prantsusmaal 5-10 % vähem, Saksamaa rapsi pind on alla 1 mln/ha. Vastavalt Strategie Grains  infole väheneb 2019 rapsipind Euroopas 8% .
Viimane Cocerali poolt pakutud saagi prognoos on vaid 17,9 mln tonni. Samal ajal meie lähipiirkonnas Poolas on rapsi saagi prognoos +2,4 mln tonni vs eelmine aasta.
Arvestades, et tarbimine on Euroopas ca 23,6 mln tonni, siis puudujääk on täna ca 5 mln tonni, mis tuleb importida eelkõige Venemaalt, Ukrainast. Nendes piirkondadest aga oodatakse head rapsi saaki, mis on hoidnud rapsi hinda tõusmast. Samuti tuleb importida  Kanadast ja Austraaliast.

Soja graafik

Soja graafik

On olnud pikalt langustrandis, eelkõige USA ja Hiina kaubandussõja pärast.
Kuna vihm ei lase soja külvata USA’s, siis viimastel päevadel on tõusnud ka soja hind.
Brasiilia samal ajal tõstis soja saagi prognoosi 1,5 mln/t võrra 117,9 mln tonnini.
Argentiina soja saagi prgnoos on püsinud 55 mln tonni juures.

 

Kokkuvõtteks

Turg on praegu väga heitlik ja võimalik, et juuni esimene pool ongi selle aasta üks teravamaid hetki viljaturul ning hinnad võivad kahe nädala jooksul teha läbi kiireid muutuseid sh võib ka tõusulaine jätkuda kuniks toimub stabiliseerumine. Soovitame jälgida viljahinna arengut igapäevaselt ja müüa vili osade kaupa vältides liigseid riske.
Arvestades, et maailmas üldiselt on pilt hea ja põhilistes piirkondades suured saagid tulekul, siis tänased hinnatasemed võivad murduda kiiresti. Küsimus on vaid, et millal.

 

Marge Pähkel, Scandagra Eesti AS tootejuht (vili, õlikultuurid)


Tagasi