Nädal 15

Eelmise nädalal muutusid põllud juba silmnähtavalt rohelisemaks. Kes sai masinaga põllule, see pani esimese lämmastiku ära. Mõnel pool Eestis, näiteks Pärnumaal, olid põllud suures osas veel liiga märjad, et traktoriga peale sõita. Juba oli näha ka esimesi äestatud põlde, kuid enamasti oli muld siiski veel liiga märg. Viimase aja soojaga on aga muutunud pilt Eestis väga erinevaks. Nädal tagasi polnud veel Lõuna-Eesti ja Põhja-Eesti vahel vahet, kuid nüüd tuleb tõdeda, et Lõuna-Eesti on juba nädalakese eespool. Seal on nädalavahetusel esimesed külvidki maha saadud.

Kuna kultuurtaimede kasvuga hakkavad kasvama ka umbrohud, ei soovita umbrohutõrjega Lõuna-Eestis liigselt kiirustada. Eelkõige tuleb arvestada temperatuuriga, kuna lubab öökülma, samuti pole seemneumbrohud veel suures osas tärganud ja enamasti kasutatakse teraviljadel kontakti kaudu toimivaid tooteid. Umbrohutõrjest nii rapsil, herne-oal, kui teraviljadel tuleb juttu järgnevatel nädalatel.

Usun, et kui ilmad lubavad, on sellel nädalal juba pritsidki põllul esimesi turgutusringe tegemas. Pritsimisel peaks siiski arvestama temperatuuri, kuna alla +5 kraadi ei tööta ka aminohapped. Aminohapete eesmärk on aidata kurnatud taimedel energiat säästa, stressist taastuda. Pärast pritsimist avaldub efekt väga kiiresti, taimed on elujõulisemad, haiguskindlamad jne. Eelmise nädala Põlluinfos sai mainitud erinevaid tooteid, mida võiks turgutamiseks kasutada. Sageli on toodetes koos nii aminohapped, makro-kui mikroelemendid ning orgaanilised ained.

Siinkohal on hea välja tuua erinevate toodete sisaldused ja kasutamise eesmärk ning kulunorm, et igaüks saaks vajadusel ja soovil endale sobiva lahenduse leida.

 

Prolis sisaldab 99,9% asendamatut aminohapet L-a proliin’i. Proliin ergutab narmasjuurte moodustumist, seega aitab taimedel kergemini taastuda. Ergutab “B” tüüpi klorofülli moodustumist taimedes, tänu millele on fotosüntees efektiivsem. Reguleerib taimede veerežiimi, mis aitab taimedel kergemini taluda ebasoodsaid tingimusi ning kiiremini taastuda pärast nende lõppu. Seega öökülmade esinemise korral on taimedel parem vastupanuvõime ja kahjustused väiksemad. Võib segada väetiste või taimekaitsevahenditega, Prolis’e kulunorm on 2,0 g/ha. Puhtimisel on kulunorm 5,0 g/t.


Terra Sorb Complex’
is on vabade aminohapete sisaldus 20%, lisaks sisaldab 25,0% orgaanilisi aineid ning erinevaid toiteelemente (N, Mg, B, Fe, Mn, Zn ja Mo). Terra-Sorb Complex’i soovitatakse kasutada kui kultuur vajab toitaineid ja füsioloogilist ergutust. Samuti kui kultuur kannatab stressi all, näiteks põud, külm, jäätumine, kuumus, soolasus, lämbus jne. ning ka pärast kriitilist perioodi nagu ümberistutamine, rahe, tuul jne. Kulunorm 1,0-2,0 l/ha.

 

 Amino Plus sisaldab 24% vabu aminohappeid, 300 g/l orgaanilisi aineid, 115 g/l orgaanilist sütt, 71 g/l lämmastikku ja 10 g/l rauda. Amino Plus vähendab talvitumisega kaasnevat stressi, soodustab juurestiku arengut ja taimede kiiremat kasvu. Pritsimine Amino Plus‘iga tugevdab taimi, suurendab nende vastupanuvõimet haigustele ja kahjuritele,  stimuleerib viljade kasvu ning parandab nende kvaliteeti. Sobib kasutamiseks ka mahepõllumajanduses. Kulunorm 1,0-2,0 l/ha.


Amalgerol
on biostimulaator ja mullastruktuuri parandaja, mis sisaldab enam kui 40 taime eeterliku- ja mineraalõli, merevetikate ning taimeekstrakte. Amalgeroli kasutamisel paraneb mullaseisund, suureneb kasulike mullaorganismide arvukus ja laieneb juuresüsteem. Toode soodustab humifitseerumist ja taimejäänuste kiiret lagunemist ja vähendab seenhaiguste levikut. Biostimulaatorina kasutatakse teraviljadel ning rapsil taimede aktiivse kasvu ajal. Lubatud kasutamiseks maheviljeluses. Kulunorm 2,5 – 3,0 (5,0) l/ha.

Aminosol sisaldab aminohappeid ja peptiide 55%, orgaanilist lämmastikku 9%, kaaliumdioksiidi 1,1%, väävlit 0,23%, naatriumi 1,26% ning  orgaanilisi aineid 66,3%. Tootes sisaldavad mõned aminohapped kuuluvad auksiinide (kasvuained) koostisesse ja seetõtttu aitavad toetada taimerakkude jagunemist ning juurestiku arengut. Peale selle on aminohapetel niisutav/märgav efekt, see parandab nii taimekaitsevahendite kui ka väetiste efektiivsust ning omavahelist koostoimet. Aminosol’is olevad aminohapped lõhnavad spetsiifiliselt, mis mõjub ulukitele ebameeldivalt ja peletab neid põldudelt eemale. Lubatud kasutamiseks maheviljeluses. Kulunorm 2,0 -3,0 l/ha.

Humiextract QA sisaldab lisaks toiteelementidele (N, P, K,Ca, Mg, Fe, B, Zn, Mn, Cu)  700 g/l orgaanilisi aineid, milleks on huumusaineid (humiin- ja fulvohappeid). Soovitame kasutada, kui taimik on nõrk ja vähese lehepinnaga, kuna orgaanilised ained mõjuvad ka mulla kaudu, parandades nii mulla füüsikalisi kui füüsikalis-keemilisi omadusi. Huumusained on taimedele peamiseks toiteelementide ja süsihappegaasi allikaks ja mõjuvad kultuurile kasvustimulaatorina. Samuti on orgaaniline aine energiaallikaks mullaelustikule, suurendab mulla enesepuhastusvõimet ja tagab mulla sanitaarse kaitse. Kulunorm teraviljadel, rapsil, kartulil, hernel ja oal 2,0-4,0 l/ha, aianduskultuuridel 20 ml/10 l vee kohta. Lubatud kasutamiseks maheviljeluses.

 

Vasakul töödeldud taimed HumiExtractiga, mai 2016

Hefestim sisaldab makroelemente – lämmastikku, fosforit ja kaaliumi, lisaks foolhapet ning kasvuhormoone. Hefestim ergutab fermentide aktiivsust ja taimede ainevahetust ning kiirendab taimede vegetatsiooni. Suurendab taimedes proliini kogust, mis kaitseb taimi viiruste ja bakterite eest. Samuti suurendab fütohormoonide kogust taimedes (giberelliinhape jms), kiirendab võrsumist, suurendab juurte massi ning tõstab lehtede kaudu väetsite omastamist. Eriti on soovitav kasutada taimede regeneratsiooni ehk taimekudede taastamise perioodil peale halbu kasvutingimusi – külm, põud, tundlikkus pestitsiididele jm.  Kulunorm 0,5 l/ha.

Kui planeerite segude tegemist leheväetistega, siis arvestage, et üldiselt ei ole aminohappeid soovitatav segada suures koguses väävlit või vaske sisaldavate toodetega, samuti tugevalt leeliseliste toodetega.

Talinisu Edvins, Kärneri-Jõe OÜ põld Läänemaal, aprill 2017

Talinisu Emil, Valgamaa, aprill 2017

Kui märkad oma põllul probleeme või soovid lisainfot meie toodete kohta, võta nõu saamiseks julgesti ühendust oma piirkondliku müügispetsialistiga!

Põlluinfo PDF

Autor: Scandagra agronoom-nõustaja Tiiu Annuk