Milline on hetkeolukord põldudel?


Scandagra agronoom-nõustajad väisavad igapäevaselt põlde üle Eesti, nad tegid kokkuvõtte nähtust ja andsid oma hinnangu hetkeolukorrale.  

Talinisu hetkeseis ja haigustõrje

Helelaiksus talinisul, kevad 2019

Helelaiksus talinisul, kevad 2019, Viljandimaa

Talinisu kasvab jõudsalt ning (peamiselt Lõuna- Eestis) hakkab jõudma 2. kõrresõlme kasvufaasi (BBCH 32), seetõttu tuleb äärmiselt tähelepanelik olla herbitsiididega, mille kasutamise aeg lõpeb 2. kõrresõlmega, nt: Tombo WG 0,1 – 0,2 kg/ha, BroadWay Star 160 – 260 g/ha, Mustang Forte 0,8 l/ha, jne. Põhja- Eesti taimede areng on nädalakese maas, seal on veel eelnimetatud herbitsiidid lubatud. Kellel teistkordne väetamine tegemata, siis nüüd on selleks tagumine aeg.
Eelmise nädala teise poole niisked ilmad ja tihe taimik loob head eeldused jahukastele, mida on Eesti erinevates piirkondades juba kohatud, samuti on taimedel näha esimesi lehehaigusi.
Lehehaiguste tõrjeks ja ennetamiseks soovitame tooteid: Tango Super 0,75 – 1,5 l/ha, Falcon Forte 0,6 – 0,8 l/ha, Capalo 1 – 2 l/ha, Input 0,8 – 1 l/ha. Juurhaiguste tõrjeks sobib Maracas 1 l/ha.
Teravilja haigustõrjet valides tuleks lähtuda toimeainest ja vältida ühetoimeainelisi tooteid, kuna üldjuhul tõrjuvad need ainult teatud haigusi. Kui eesmärgiks on tõrjuda jahukastet ja lehehaigusi on kindlasti vajalik kahe erineva toimeainelist toodet.

Lisaks haiguste tõrjumisele tuleb tähelepanu pöörata ka leheväetiste ja kasvustimulaatorite kasutamisele. Võrsumisel vajab teravili eriti rohkelt fosforit, kuna fosfor mõjutab juurestikuarengut ja soodustab taimede kasvu ning tänu suuremale juurestikule omastab taim mullast paremini toitaineid ja niiskust. Lisaks kõrge fosfori sisaldusega leheväetiste pritsimisele on soovitatav lisada paagisegusse ka humiin- ja fulvohappeid või aminohappeid. Need tooted aitavad samuti kaasa juurekava suurenemisele ning tänu sellele on toitainete omastamine efektiivsem. Samuti suurendavad need tooted taimede vastupanuvõimet muutlikele ilmastikutingimustele ning põuale.

Scandagra soovitab järgnevaid tehnoloogiad:

Tootja Toode Kasutuskogus
Hefe tehnoloogia VivaGel 10-50-10 1,0-2,0 l/ha
Amino Plus 300 0,5-1,0 l/ha
Yara tehnoloogia Yara Vita Kombiphos 2,0-3,0 l /ha
Profi tehnoloogia Profi Basic Plus 1,0-2,0 l/ha
Profi Mangan-nitraat 0,5-1,0 l/ha
Nano tehnoloogia Nanoplant 0,1 l/ ha
Magnus 5,0 kg/ha
Lebosoli tehnoloogia PK max 5,0 l/ha
Aminosol 1,0 l/ ha
UBP tehnoloogia UBP-110 SL
Kõrge P sisaldusega leheväetis
0,8 l/ha

 

Talirapsi kahjurid ja boori puudus

Boori puudus rapsil

Boori puudus rapsil

Soe prillikuu II pool on pannud rapsid jõudsalt kasvama ning siin-seal on näha esimesi putukaid, kes tänu soojale ilmale on asunud aktiivselt taimikut kahjustama.
Sellel aastal on taimedel tavalisest rohkem boori puuduse tunnuseid, mis tekkisid pika ja sooja sügise tagajärjel- taim kasutas boori enneaegselt ära.
Boori puudus tekib tihti toitainete omastamise häirest, eriti leeliselistel muldadel või pärast lupjamist ning seda soodustab ka kuiv ilm.
Varakevadine booripuudus pidurdab varre pikkuse kasvu ning muudab varre jässakaks. Varajase ja suure boori puuduse korral kärbub võrse tipp ning hakkavad arenema uued külgvõrsed, mille
tulemusena taim muutub paljude lühikeste külgvõrsetega põõsaks. Boori puuduse tõttu väheneb korralike ja saaki andvate külgvõrsete arv ning sellega alaneb kõtrade arv ning nende täitumine on puudulik. Hilisem boori puudus kevadel rapsi õitsemise ajal põhjustab ebaühtlaste valmimiste ja väiksema tera arvu kõtrades. Praegu on viimane aeg booripuuduse likvideerimiseks!

Booripuuduse kõrvaldamiseks soovitab Scandagra:

Tootja Toode Kasutuskogus
Hefe tehnoloogia VivaGel 10-50-10 1,0-2,0 l/ha
Amino Plus 300 1,0 l/ha
Profi Boor 1,0-2,0 l/ha
Yara tehnoloogia Yara Vita Kombiphos 2,0-4,0 l /ha
Bortrac 2,0 l/ha
Profi tehnoloogia Profi Raps 1,0-2,0 l/ha
Profi Boor 1,0-2,0 l/ha
Nano tehnoloogia Nanoplant 0,1 l/ ha
Profi Boor 5,0-1,0 l/ha
Magnus 5,0 kg/ha
UBP tehnoloogia UBP-110 SL
Kõrge B sisaldusega leheväetis
0,8 l/ha

Taliodra haigustõrje ja kasvureguleerimine

Talioder, kevad 2019, Viljandimaa

Talioder, kevad 2019, Viljandimaa

Võrreldes talinisuga on talioder kiirema kasvuga ja enamasti juba kõrsumise faasis. Tänu jõudsale kasvule on taliodral näha paljudes kohtades mangaani puudust ning tiheda puhmiku tõttu on sügisest säilinud lehtedel palju haigustekitajad, milledega tuleb nüüd võidelda. Meeles tuleb pidada, et talioder on taliteraviljadest kõige haigustundlikum kultuur ning saagipotentsiaali tagamiseks on haigustõrje ülioluline. Haigustõrjeks soovitame: Falcon Forte 0,6 – 0,8 l/ha, Tango Super 0,75 – 1,5 l/ha, Viverda 1,25 – 2,5 l/ha, Input 0,8 – 1 l/ha.
Samuti on talioder võrrelduna suviodraga suurema kõrremassiga ning vajavad kasuregulaatoreid, et vähedada lamandumis riski. Praeguses kasvufaasis on soovitatav kasutada tooteid: Moddus 250 EC 0,2 – 0,4 l/ha, Regucil 0,2 – 0,4 l/ha, Medax Max 0,3 – 0,4 l/ha, Medax Top 0,6 – 0,8 l/ha, hilisemas kasvufaasis tooteid Terpal 1 l/ha, Cerone 0,5 – 1 l/ha.

Talirukki haigustõrje ja kasvureguleerimine

Ka rukis on enamasti jõudnud kõrsumise kasvufaasi ja esimene kasvureguleerimine ja umbrohutõrje peaks olema tänaseks juba tehtud. Kindlasti ei tohi unustada ka rukki haigustõrjet. Viimaste päevade niisked ilmad loovad head eeldused jahukastele ja lehehaigustele.
Tõrjumiseks soovitame tooteid: Tango Super 0,75 – 1,5 l/ha, Falcon Forte 0,6 – 0,8 l/ha. Kuna rukis on võrsunud sügisel jõudasti, siis on soovitatav tõsta lämmastiku fooni, et kõik võrsed saaksid piisavalt toitu ja terad pähikutes ei jääks peenikeseks.
Leheväetistest on soovitav kasutada: Magneesiumi ja mangaani sisaldavaid tooteid, EPSO Top 3 kg/ha, EPSO Combitop Top 3 kg/ha.

Hernes ja uba

Hernekärsaka kahjustus, kevad 2019, Pärnumaal

Hernekärsaka kahjustus, kevad 2019, Pärnumaal

Esimesed herne ja oa külvid hakkavad tärkama, siin tuleb olla tähelepanelik herne ja oa kärsaka kahjustuse suhtes.  Eelmise nädala külm teine pool sundis kahjurid peitu pugema, kuid soojade ilmade naastes alustavad uuesti kahjustamisega. Eriti tähelepanelik tuleb olla värskel tärganud taimedega, sest kahjustuse oht on kõige suurem kui kultuurid on esimestes lehtedes ja kärsakas need hävitab.

 

 

 

 

 

Öökülmad

Külmakahjustus rapsil, kevad 2019, Järvamaal

Külmakahjustus rapsil, kevad 2019, Järvamaal

Viimaste päevade öökülmad on oma jälje jätnud kultuuridele. Kindlasti pole soovitatav teostada taimekaitsetöid, kui on oodata öökülma. Kui kultuurid on saanud kahjustada öökülma või taimekaitse tööde tõttu, soovitame kasutada aminohappeid, et kiirendada kultuuri taastumist. Aminohapetest soovitame tooteid: AminoPlus 300 0,5 – 1 l/ha, Prolis 2g/ha, Aminosol 1l/ha, UBP-110 0,8 l/ha, Nanoplant Ultra 50 – 100 ml/ha.

 

 

 

 

 

 

Kaarel Kallion ja Urmas Nurmsalu
Scandagra Eesti AS agronoom-nõustajad

Kui märkad oma põllul probleeme või soovid lisainfot meie toodete kohta, võta nõu saamiseks julgesti ühendust oma piirkondliku müügispetsialistiga!


Tagasi