Sügisene leheväetamine


Taliteraviljade külv lõppes Eestis üldjoontes eelmise nädalaga, sellest tulenevalt on teraviljade kasvufaasid ja tärkamine erinevad. Varajased külvid on ilusti tärganud ja saavutanud 3-4- ja kohati isegi 5-lehe staadiumi (kasvufaas 13-16), kuid on ka põlde, mis on alles tärkamisfaasis (kasvufaas 9-10).

Meie pikk sügis ja heitlikud talveilmad lubavad taimekasvu jätkumist aastavahetuseni, sest maapind ei külmu läbi. Taimede kasv peatub, kui päevane keskmine temperatuur langeb alla +5 kraadi, seega on talvitumiseks oluline, et taimedel areneks võimalikult tugev juurestik. Põllumehe ülesandeks on aidata taimedel koguda endasse toitaineid, mida saab talvel ja varakevadel kasutada ennetamaks varakevadist toitainete puudust.

Peamised elemendid talvekindluse tõstmiseks ja juurestiku arenguks on mangaan (Mn), fosfor (P) ja kaalium(K). Kasvufaasis 21-29 on oluline talvitumise ettevalmistuseks varustada taimik mangaani ja kaaliumiga. Samuti soodustab toitainete kogumist aminohapetega väetamine, sest erinevad ebasoodsad tingimused peatavad taime aminohapete tootmise ning sellega häiritakse ka teiste toitainete varumist ja juurestiku arengut.

Enamike leheväetiste kasutamisel tuleks jälgida, et kultuuril oleks piisavalt lehepinda, mille kaudu leheväetiseid omastada. Teraviljade puhul on see minimaalselt 1,5-2 lehte.

Taimede sügisene toitainete vajadus

Mangaan:  teravilja mangaani vajadus on ca 500-1000 g/ha kohta, rapsil 750-1000 (1250) g/ha kohta. Väga mangaaninõudlik kultuur on talioder, mille lehtedel on sügisel näha mangaanipuudust iseloomustavaid täpikesi, mida paraku aetakse segi haigustega. Mangaan soodustab suhkrute kogumist juurtesse, samuti taimiku võrsumist olles väga oluline just taliodral.

 

 

 

 

 

 

Fosfor: fosfor soodustab taime juurte varasemat ja paremat arengut. Suurenenud juurestik sügisel soodustab toitainete kogumist taime, mis omakorda suurendab ka nö „sahvri“ pinda, kuhu toitaineid talletada. Sügiseti ei saa tihti taim madalatele temperatuuride tõttu mullast fosforit kätte, isegi kui seda seal on. Temperatuuril alla +13 kraadi on mullast kättesaadav vaid 1/3 fosforist, samuti on fosfor mullas vähe liikuv, taimele omastatav fosfor peab jääma mullas juurestikust 2-4 mm kaugusele.

Fosfori puudust soodustavad tegurid on väga happelised või leeliselised mullad, raua ja kaltsiumi rikkad mullad ehk leeliselised mullad,  madal temperatuur, madala orgaanilise aine sisaldusega mullad.

Fosfori tarbe katmiseks sobivad tooted: Viva Gel NPK 10-50-10+ME, PK Max (P2O5 385 g/l, K2O 440 g/l), Nu-Phos 38 (N 52 g/l, P2O5 380 g/l, K2O 201 g/l)

Kaalium: kõige olulisem element talvekindluse tõstmisel ja külmakahjustuste ennetamisel on kaalium.  Kaalium tõstab suhkrute sünteesi taimes ja muudab rakuseinad paksemaks, mis omakorda tõstab kultuuri külmataluvust ja vastupanuvõimet ebasoodsatele tingimustele (niiskus, külm, jne). Suurem suhkrute osakaal taimerakkudes vähendab läbikülmumise ohtu ja sellega ka talvekahjusid.

Kaaliumi puudust soodustavad tegurid on tugevad vihmasajud (leostumine), madala pH-ga  ja kerged liivmullad, magneesiumirikkad mullad.

Kaaliumitarbe katmiseks sobivad tooted: Viva Gel NPK 10-10-50+ME, PK Max (P2O5 385 g/l, K2O 440 g/l), Nu-Phos 38 (N 52 g/l, P2O5 380 g/l, K2O 201 g/l), Aminosol(N 115 g/l, K20 15 g/l, aminohapped 55%), see toode on maheregistris.


Kaaliumipuudus rapsil

Kaaliumipuudus rapsil

 

Lisaks on soovitatav sügisel koos fungitsiididega kasutada kompleks-leheväetiseid ja aminohappeid:

  • Profi Basis Plus(N 89 g/l, MgO 95 g/l, Mn 163 g/l, Cu 50, Zn 101 g/l)
  • Profi Raps(N 37 g/l, S 96 g/l, MgO 10 g/l, Mn 96 g/l, Mo 4 g/l, B 69 g/l, Ca 107 g/l)
  • Brassitrel Pro(N 69 g/l, S 96 g/l, MgO 118 g/l, Mn 71 g/l, Mo 5 g/l, B 60 g/l, Ca 89 g/l)
  • HefePlus Alfa(N 2 g/l, Mn 300 g/l, Cu 84 g/l, Zn 200 g/l)
  • Amino Plus 300 (N 80 g/l, MgO 1,0 g/l,Mn 5,2 g/l, Mo 2,1 g/l, B 1,0 g/l, Cu 1,0 g/l, Zn 7,8 g/l, Fe 1,0 g/l, Si 1,0 g/l, aminohappeid 43,75%)
  • Prolis(L-α proliin 99,5%)

 

Fungitsiidide kasutamine sügisel

Fungitsiidide kasutamine on üldjuhul viimane töö põllul kindlustamaks taliteraviljade talvitumist. Fungitsiide on soovitatav eelkõige kasutada minimeeritud harimisega külvikordades, kus eelkultuuri põhutüü on maapinnal ja sealt toimub üldjuhul esimene haigustega nakatumine.

Sügisene fungitsiididega pritsimine tuleks ajastada enne püsivate külmade saabumist, et toimeained jääksid taimedesse ja püsiksid seal kevadeni. Sügisel kasutatakse pritsimisel veerand kuni 1/3 norme, kui taimik on suurem tuleks kasutada poolt normi. Sügisel tuleks kasutada fungitsiide, mis tõrjuvad erinevaid juurehaigusi ja lehelaiksusi. Tugevad fungitsiidid juuremädanike, silmlaiksuste ja lumiseene tõrjeks on protiokonasooli sisaldavad tooted, nt Siltra Xpro, Input, Ascra Xpro, Prosaro jt. Silmlaiksust tõrjuvad hästi tooted, mis sisaldavad prokloraasi ja boskaliidi. Nendeks toodeteks on näiteks Maracas ja Viverda. Silmlaiksus (sageli nähtav valgete pähikutena) põhjustab  hilisemas kasvufaasis enneaegset lamandumist ja saagikadu võib olla kuni 30%. Enneaegne lamandumine raskendab koristamist ning terade kvaliteet alaneb just peentera osakaalu tõusu tõttu. Nendes toodetes on lisaks prokloraasile ja boskaliidile sees epoksikonasool, mis tõrjub efektiivselt erinevaid lehelaiksuste ja sh ka juurehaigusi. Juurehaiguste tõrjeks on sobiv ka metkonasooli toimeaine, seda sisaldavad Juventus ja Librax.

 

Autor: Kaarel Kallion agronoom-nõustaja Scandagra Eesti  AS


Tagasi