21/08/2024
Talirapside külv on läbi sajuse augustikuu jõudmas lõpusirgele. Need, kes on külvata saanud, peaksid eelmisest aastast kaasa võtma mõned punktid, mida tuleks kindlasti jälgida.
Kategooria: TaimekasvatusKuna sellel aastal on külvid hilisemapoolsed, siis talirapsi ülekasvamise oht on väiksem. Heade niiskusolude tõttu on tärkamine kiire ja teatud tööd jõuavad kiiremini kätte. Hiliste külvide puhul on oluline, et ei tekitataks tärkavale taimele stressi ja et taimed saaksid kiirelt kasvama. Stressi võivad tekitada suurte sademete puhul mullaherbitsiidid, mis pärsivad just tärkamise kiirust. Umbrohutõrjet on võimalik teha tärkamisjärgselt toodetega Metazamix ja Belkar – segus normidega Metazamix 0,75 l/ha+ Belkar 0,25 l/ha. Kahe toote segamisel tuleb kokku 4 toimeainet, millest 3 on kontaktsed ja mõjuvad tärganud umbrohtudele ja 1 on mullatoimeline. Antud segul on mõju ka ristõielistele umbrohtudele nagu põldsinep ja põldrõigas ning põld-litterhein, kuid nende tõrjumisel tuleb jälgida, et umbrohud oleksid idulehtedes või esimestes pärislehtedes. Segu kasutamisel tuleks jälgida, et enamus (vähemalt 80%) põllul olevatest talirapsi taimedest oleks vähemalt 2. pärislehe faasis. Lisaks sellele ei tohi antud segu segada kasvuregulaatorite ja kõrreliste umbrohtude tõrjeks mõeldud herbitsiididega. Pritsimisel kasvuregulaatoritega või graminitsiididega eelnevalt või järgnevalt peab vahet hoidma 7 päeva. Leheväetistega segamisel tuleks jälgida boori kogust – see ei tohiks ületada 75 g/ha segus korraga, ehk tavalise boori puhul oleks see segusse 0,5 l/ha. Sobilikud koos Metazamixi ja Belkariga kasutamiseks on näiteks rapidele mõeldud spetsiaalväetised nagu Profi Raps ja Yaravita Brassitrel Bio normiga 1,0 l/ha.
Talirapside kasvureguleerimisel on oluline jälgida taimede kasvu. Eelmisel aastal oli palju olukordi, kus niiskuse, soojade ilmade ja erinevate külvitehnoloogiate tõttu venisid rapsitaimed välja ja tekkisid n.ö jõnksuga juured, mille otsas oli kasvukuhik ja lehed. Oluline on kasvukuhik hoida maapinna lähedal ja väljavenimist vältida, sest hilisemal kasutamisel kasvuregulaator varasemat väljavenimist ei taasta. Talirapsi puhul tuleks kasvureguleerimine teha pigem varem kui hiljem. Kõige varajasem aeg kasvuregulaatorit kasutada on alatest rapsi kahest pärislehest tootega Toprex 375 SC normiga 0,3 l/ha. Oluline antud toote juures ongi see, et seda kasutataks siis kui rapsid on 2-3 pärislehe kasvufaasis. Toprexit võib segada nii varise tõrjeks mõeldud herbitsiididega, kui ka leheväetistega. Teiste kasvuregulaatoritega nagu Caryx, Tilmor, Juventus/Remocco 90, Folicur/Tebkin kasutamisel ja normi valikul tuleks lähtuda taimiku suurusest ja kasvust ning sama loogikaga läheneda, et pigem varem, kui hiljem, aga nende toodete kasutamine algab 4-5 pärislehest.
Teiseks asjaks, mida sellest hooajast kaasa võtta nii talirapsides kui ka taliteraviljades, on kõrreliste umbrohtude tõrje, mida nüüd koristusel näha on. Kuiva kevade tõttu polnud kõrrelised umbrohud probleemiks või ei olnud tärganud. Kõrrelised umbrohud muutuvad aasta-aastalt suuremaks probleemiks Eestimaa põldudel ja nagu on meie lõunanaabrite põldudelt on näha, siis võib paarist taimest põllul saada suur ja raske probleem juba 2-3 aastaga, kuna seemnepank, mida üks taim suudab kasvatada, on suur. Meil juba probleemseks saanud umbrohuks on murunurmikas, mida just talirapsis saab tõrjuda, kuid klausliga, et eelneva aasta mätas oleks vaja ennem ära tõrjuda või maasse künda. Seemnest tärkavat murunurmikat saab tõrjuda tootega Centurion Plus normiga 1,0 l/ha. Lisaks murunurmikale tõrjub Centurion Plus edukalt teraviljavarist ja teisi kõrrelisi umbrohtusid v.a orashein.
Tärkav ja kasvav taliraps on hea toidulava nälkjatele. Ilmastikutingimused talirapsi külvi eel olid nälkjate paljunemiseks väga head. Kindlasti vaadake ja monitoorige talirapsi põlde, sest kahjustus tehakse kiirelt ja kui visuaalselt kahjustust nägema hakkab, on tõrjumiseks juba hilja. Monitoorimiseks on olemas eraldi nälkjate matid, kuid nende puudumisel on sobilik ka prügikott, mis laotatakse maha ja kinnitatakse maa külge. Kindlasti tuleb seejärel käia kontrollimas, kas nälkjad varjuvad päevavalguse eest sinna alla. Kui seda võimalust ei ole, siis on võimalik kontrollida ka kivide ja suurte mullamätaste alt, et kas seal võib nälkjaid peidus olla. Tõrjumiseks sobivad tooted on Sluxx, Ironmax Pro või Lima Oro. Kõigil toodetel on kasutusnorm 7,0 kg/ha.
Ära ei tohiks unustada ka oma toodetud teraviljaseemnete puhtimist. Puhtimisega saame ennetada nii talvitumishaiguseid kui ka nõgesid, mida sellel aastal puhtimata teraviljapõldudes esines. Nõgesid saab ennetada ainult puhtimisega, kevadel pritsitavad fungitsiidid nõgede vastu ei mõju. Taliteraviljade puhtimiseks on sobilikud Vibrance Star 1,5-2,0 l/ha või Kinto Plus 1,2-1,5 l/ha. Normide valikul tuleks eelistada maksimaalseid norme siis, kui teravili järgneb teraviljale. Kiiremaks tärkamiseks ja mikroelementide juurde andmiseks, on sobilik puhistele lisada YaraTera TensoCocktaili 100g/t-le ning talvitumise kindlustamiseks Prolis 5g/t.
Scandagra Eesti agronoom-nõustaja