03/09/2024

Taliteraviljade umbrohutõrje ja kõrrelised umbrohud

Teraviljapõldudes, nii suvi- kui ka talikultuurides, on pead tõstmas kõrrelised umbrohud, mida on raske tõrjuda ja teatud kultuuride kasvatamisel ka võimatu teha.

Kategooria: Taimekasvatus

Sellest tulenevalt tuleks läbi mõelda oma sügisene herbitsiidi lahendus ja põllud, kus on kõrreliste umbrohtude probleem tõsiselt ette võtta. Peamine kõrreline umbrohi, mis levib taliteraviljades ja mida saab efektiivselt sügisel tõrjuda, on murunurmikas. Kevadel murunurmika tõrjevõimalus taliteraviljades puudub. Murunurmika esinemine ja levik on tõusuteel, kuna teda on raske tõrjuda ja levikut soodustab ka minimeeritud mullaharimine või otsekülv. Enne murunurmika tõrjumist ja selleks mõeldud preparaatide kasutamist tuleb eelneva aasta murunurmika taimik või kevadine „mätas“ hävitada kas kündmise või glüfosaadiga, sest murunurmika tõrjevahend kahjuks eelneva aasta mättale ei mõju. Tõrjet saab teostada vaid seemnest tärganud murunurmikale, mis võiks olla max 3-4 lehes ja umbes 2-3 cm suurune. Teiseks suuremaks probleemiks põldudel on saamas rukki-kastehein, mida saab samuti sügisel efektiivselt tõrjuda. Võrrelduna murunurmikaga, mis jääb alarindesse ja tarvitab põhikultuuri eest toitaineid ning ei sega koristust, on rukki-kastehein põllul nii võimsa kasvu ja tihedusega, et kohtades, kus rukki-kastehein võimust võtab, pole enam miskit koristada.

Suur murunurmikas – tõrje pole enam efektiivne.

Kõikide sügisel kasutada mõeldud kõrreliste umbrohtude tõrjevahenditega saab tõrjuda mõlemaid umbrohtusid. Lisaks sellele pakume lahendusi ka laialeheliste umbrohtude ning rapsivarise tõrjeks. Laialeheliste ja kõrreliste umbrohtude tõrjeks toimib hästi komplekstoode Komplet  kulunormiga 0,5 l/ha. Tootega on võimalik tõrjuda nii kõrrelisi, kui ka laialehelisi umbrohtusid sh rapsivariseid ning ka CL rapsivarist. Teiseks võimaluseks teha sügisest umbrohutõrjet  taliteraviljades Professional/Boxer 800 EC -ga lisades sinna juurde Semprat. Kulunormid on järgmised: Professional/Boxer 800 EC 2,0-2,5 l/ha + Sempra 0,2 l/ha. Segus tõrjub Professional või Boxer 800 EC kõrrelisi umbrohtusid ja Sempra (toimeaine diflufenikaan) tugevdab mõju laialehelistele umbrohtudele sh ka rapsivarisele ja CL rapsivarisele. Kolmandaks variandiks tõrjuda murunurmikat talinisust, taliodrast ja rukkist on Flight Forte, kulunormide vahemik on 1,5-2,5 l/ha, kuid efektiivseks mõjuks laialehelistele on vajalik kasutada normi 2,0 l/ha ja murunurmika probleemi korral 2,5 l/ha. Ülaltoodud toodete kasutamisel on oluline jälgida mullaniiskust ja mullapinda, kuna tegemist on mullaherbitsiididega, mida saab kasutada nii enne kui pärast põhikultuuri tärkamist. Oluline on, et just kõrrelised umbrohud ei oleks tärganud, ehk soovituslik oleks teha pritsimine mustale niiskele mullale.

Vasakul kõrreliste tõrje teostatud sügisel, paremal pritsiviga, kevad 2024

Kui kõrreliste umbrohtude probleem põllul puudub, siis on sobilik umbrohutõrje lahendus Sempra+TBM 75 WG kulunormidega 0,2 l/ha Sempra ja 10g/ha TBM 75 WG. Segu katab ära enamus laialeheliste umbrohtude spektri sh ka rapsivarise. CL rapsivarise tõrje puhul tuleb meeles pidada, et efektiivseks tõrjumiseks võib rapsivaris olla maksimaalselt idulehtede kasvufaasis. Kuna segu puhul on tegemist nii mullatoimeainelise, kui ka läbi kontakti mõjuva tootega, siis õige ajastamiseks peab kultuuril olema arenenud 2-4 pärislehte. Ära ei tohiks unustada, et TBM on grammtoode ja vajab juurde märgajat. Teiseks tooteks, mida samas ajaaknas kasutada, on Mateno Duo, kulunormiga 0,35 l/ha. Mateno puhul tuleb samuti jälgida umbrohtude kasvu ning kulutuuri kasvu ning pritsida kultuuri 1-3 pärislehe kasvufaasis ning jälgida, et umbrohud oleksid maksimaalselt idulehtede kasvufaasis, kuna Mateno Duo puhul on samuti tegemist mullatoimeainelise tootega.

Scandagra Eesti agronoom-nõustaja