Priaxor® on laia tõrjespektriga kaitsev ja süsteemse toimega fungitsiid seenhaiguste tõrjeks tali- ja suvinisul, tali- ja suviodral, talirukkil, talitritikalel ning kaeral.
Toimemehhanism
Priaxor on kaitsva ja raviva toimega laia tõrjespektriga süsteemne fungitsiid tali- ja suvinisu, tali- ja suviodra, talirukki, talitritikale ja kaera haiguste tõrjeks. Priaxor sisaldab 2 toimeainet: püraklostrobiin (strobiluriinid, QoI grupi fungitsiidid) ja fluksapüroksaad (karboksamiidid, SDHI keemiline klass).
Toimespekter
Püraklostrobiin on kaitsev fungitsiid, sisaldades strobiluriini grupi raviva mõjuga toimeaineid, mis toimivad väga tõhusalt rooste haigustele, nisu-pruunlaiksusele (DTR), võrklaiksusele ja äärislaiksusele. See avaldub kohaliku süsteemse ja kihtidevahelise toimena, samuti võib täheldada mõningast süsteemset toimet. Püraklostrobiini füsioloogiline toime suurendab mullalämmastiku omastamist ja taime stressi taluvust. Püraklostrobiiniga töödeldud taimed on parema abiootilise stressi taluvusega, nagu lühiaegne põud või osooni stress. Püraklostrobiiniga töödeldud lehed püsivad kauem rohelised, mistõttu taim vananeb hiljem. Nende mõjul suureneb teravilja saak ja saadakse parem tera kvaliteet. Fluksapüroksaad on uus laia tõrjespektriga, kaitsva ja raviva mõjuga toimeaine võrklaiksuse, kõrreliste jahukaste, ramularioosi, äärislaiksuse, helelaiksuse, nisupruunlaiksuse (DTR) ja rooste haiguste tõrjeks teraviljadel. Fluksapüroksaad katkestab haigustekitaja seene kasvu vältides energia tootmise, lisaks välistab teiste oluliste raku koostisosade sünteesiks vajalike keemiliste sidemete moodustamise. Kahe toimeaine kombinatsioon tagab hea ja pikaajalise mõju peamistele teraviljade haigustele. Enamikele haigustele kestab fungitsiidi efektiivsus 30-40 päeva. Priaxor on väga hea ja pikaajalise mõjuga rooste liikide vastu – 40-50 päeva.
Kulunorm
Priaxor 0,75-1,5 l/ha või jaotatult 2×0,75 l/ha 21. päevase intervalliga. Väiksemat kulunormi tuleb kasutada ennetava tõrjena, kui haiguste surve ei ole suur, ilmastik ei soodusta haiguste arengut ning kui teravilja sort on haiguskindlam. Suuremat kulunormi tuleb kasutada, kui haiguste surve on kõrge, ilmastiku tingimused on haiguste arenguks soodsad ja kui sort on haigustele vastuvõtlik.
Pritsimise aeg
Kasuta Priaxor’it haiguse lööbimise alguses. Maksimaalselt 1 pritsimine 0,75-1,5 l/ha või jagatud pritsimine 0,75 l/ha 21. päevase intervalliga võib teha alates täielikust võrsumisest (5 kõrvalvõrset või 5 peavõrset on näha e. puhmiku moodustumisest) kuni õitsemise lõpuni (kasvufaasid BBCH 25-69) tali- ja suvinisul, tali- ja suviodral, talirukkil, talitritikalel ja kaeral.
Talinisu ja suvinisu
Priaxor 0,75-1,5 l/ha helelaiksuse, pruun rooste, kollase rooste, nisu-pruunlaiksuse (DTR), kõrreliste jahukaste tõrjeks kasvufaasis täielik võrsumine kuni õitsemise lõpp (BBCH 25-69).
Talioder ja suvioder
Priaxor 0,75-1,5 l/ha pruun rooste, kollase rooste, võrklaiksuse, äärislaiksuse, kõrreliste jahukaste, ramularioosi ja suviodral päikese põletuse kahjustuse tõrjeks kasvufaasis täielik võrsumine kuni õitsemise lõpp (BBCH 25-69).
Talirukis
Priaxor 0,75-1,5 l/ha pruun rooste, kollase rooste, kõrreliste jahukaste ja äärislaiksuse tõrjeks kasvufaasis täielik võrsumine kuni õitsemise lõpp (BBCH 25-69).
Talitritikale
Priaxor 0,75-1,5 l/ha pruun rooste, kollase rooste, nisu-pruunlaiksuse (DTR), kõrreliste jahukaste ja helelaiksuse tõrjeks kasvufaasis täielik võrsumine kuni õitsemise lõpp (BBCH 25-69).
Kaer
Priaxor 0,75-1,5 l/ha kaera-pruunlaiksuse ja kõrreliste jahukaste tõrjeks kasvufaasis täielik võrsumine kuni õitsemise lõpp (BBCH 25-69).