31/08/2023

Kuidas panna põhus olevad toitained koheselt uue kultuuri kasuks tööle ning millega soodustada kultuurtaimede tärkamist?

Taaskord on kätte jõudnud aeg, mil teraviljakoristus on lõpusirgel ning pärast vilja äravedu jäävad põldudele alles toitainete allikad- põhk ja taimejäänused.

Kategooria: Taimekasvatus

Teadaolevalt sisaldab põhk keskmiselt 0,5% lämmastikku, 0,25% fosforit, 0,8% kaaliumi ja 35-40% süsinikku, lisaks poolmakro- ning mikroelemente. Taimejäänuste lagunemine on aeglane protsess ning taimejäänuste humifitseeriumis ning mineraliseerumisprotsessi kiirendamiseks on soovitatav peale koristust põldu pritsida mikroorganismide ja ensüümide komplekspreparaadiga BACTOMIX Destructor. Prepraraat aitab aktiivselt lagundada taimejääke, vabastab ühendeid, mis pärsivad patogeensete (haigusi põhjustavate) mikroorganismide arengut, ning järelkultuur saab põhus olevaid toitaineid kiiremini omastada. BACTOMIX Destructor kasutamisel segada 0,5-1,0 kg/ha toodet 50-200 l veega ja pritsida põhule ning taimejääkidele enne külvi/mullaharimist sügisel või kevadel, seejärel harida põhk 3-5 cm sügavusele mulda 48h jooksul peale pritsimist.

Põhk enne ja pärast BCTOMIX Destructor-iga töötlemist. Allikas: Scandagra Leedu ja Agroconsult.

Viimasel ajal on teadlaste ja põllumeeste seas kasvanud huvi mikroobsete inokulantide vastu, mis on alternatiiviks kemikaalidele ja võivad toimida bioloogiliste mõjuritena, s.t. bioväetisena, biopestitsiididena. Mikroobsed inokulandid on kasulikud mikroorganismid, mida on hakatud laialdaselt kasutama kahjurite ja haiguste tõrjeks. Paraneb mullaelustiku elujõud, reguleerides toitainete (lämmastiku) sidumist või liikuvate elementide (fosfor, kaalium) vabanemist. Lisaks aitab mullaelustik taimedel omastada paremini seal olevat vaske, tsinki, mangaani, kaltsiumi, magneesiumi ja seeläbi suurendada saaki ja parandada selle kvaliteeti. Keskkonnasõbralikud bakterite kolooniad annavad taimedele toitaineid säästvamal viisil. Seetõttu võib prognoosida, et mikroobsed inokulandid on tulevikulahendus paljudele probleemidele. Seemnetega mulda viidud mikroorganismid jäävad taimede risosfääri või juurtesse (seda nimetatakse endofüütiliseks elustiiliks) ja mõjutavad positiivselt taimede arengut ja kasvu. Taimikul paraneb tänu bakteritega koostööle toitainete omastamine, toodetakse fütohormoone (auksiin ja tsütokiniini).

Lisaks soodustab selline koosareng taimede juurte kasvu ning bakterite elutsükli tulemusel vabaneb patogeenidele antagonistlikke aineid, mis stimuleerivad taime enda kaitsemehhanisme haiguste ja kahjurite vastu.

Raps on oluline nii tehnilise ja toidukultuurina, sõltudes suurel määral mineraalväetiste ja pestitsiidide kasutamisest. Mõned patogeenid, sealhulgas Leptosphaeria maculans (fomoosi põhjustaja), võivad saaki drastiliselt vähendada.

Tänapäeval on rapsi intensiivse viljeluse üheks uuenduslikuks lahenduseks biostimuleeriv – mikroobne inokulant INO-BRASSICA sisaldades taimehormooni Brassinosteroid ja Bacillus bakteri tüvede kompleksi. INO-BRASSICA on tahke kompleksne bioloogiline inokulant, mis on mõeldud rapsiseemnete (ka eelpuhitud seemnete) töötlemiseks kuivalt külvikutes või seemnekottides vahetult enne külvi. Toode on soovitatav valada ühtlaselt külviseemnekasti või valada vajalik kogus toodet seemnekotti. Segada hoolikalt! Valikusse on jõudmas samalaadsed tooted maisile ja teraviljadele.

Lisaks bioloogilistele inokulantidele on aina levinum ka seemnete töötlemine mikroelementidega.  See on tõhus ja odav meetod seemnete mikroelementidega rikastamiseks. Mikroelemendid parandavad seemnete idanevust ja tärkamise ühtlikkust, tõstavad taime elujõulisust ja sellega taimiku talvekindlust ning üldjuhul tõstavad kultuuri saagikust. Seemnete mikroelementidega töötlemist katsetati 2021. aasta Scandagra põllupäeva raames Jõgeval, kus suviodra KWS Irina seemneid töödeldi lisaks puhtimisvahendile Celest Triole 1,5 l/t veel 3 erineva mikroelementide variandiga: YaraTera Tenso Coctail 100g/t, Outrun SD 2,0 l/t  ja Impact 0,8 l/t.

Selles katses näitasid häid tulemusi tooted YaraTera Tenso Coctail ning Outrun SD, mille kasutamisel saadi enamsaaki vastavalt 122 ja 80 kg hektarilt. Mikroelementide lisamine parandas kultuuri tärkamist ja kiirendas kultuuri algarengut ning kui mõelda tagasi aastale 2021, siis see oli samuti kuivemapoolne ning suviviljade saagikused olid pigem keskmised. Keskmist saagipotentsiaali näitab ka ülalpool tabelis kajastuvad saagikused. Kehvemates või kuivemates kasvutingimustes annab kiirem taimede algareng ja start parema niiskuskasutuse ning taimedel on teatud kasvufaasides kasutada rohkem niiskust, mis parandab ka saagikust. Esialgsetel andmetel näitas YaraTera Tenso Coctail väga häid tulemusi ka 2023. aasta Scandagra ja METK-i Suure Põllupäeva katsetel Jõgeval, kus andis talinisu KWS Spenceri seemnete töötlemisel märgatava lisasaagi. Mõlemad tooted on Scandagra leheväetiste tootenimekirjas.

_________________________

Mariette Sakkool

Scandagra Eesti agronoom-nõustaja

Urmet Hiiekivi

Scanadagra Eesti taimekaitse tootejuht