20/06/2022

Õige täiendsööda tähtsus robotlüpsiga farmides

Mida suurem on robotite külastatavus, seda suurem on ühtlasi piimatoodang.

Kategooria: Söödad #sööt

Lüpsirobotid on Eestis kasutatud juba rohkem kui 15 aastat ning see aeg on andnud rikkalikult kogemusi nende kasutuse vallas. Siiski tasuks meelde tuletada õige täiendsööda tähtsust lüpsirobotite külastatavusele. Sööt on peamine motivaator, mis lehmi roboteid külastama meelitab. Kui farmis on probleeme söötmise korralduse, täiendsööda koostise või graanuli kvaliteediga, siis kipub jääma madalamaks ka lüpsirobotite külastuskordade arv. Mida suurem on robotite külastatavus, seda suurem on ühtlasi piimatoodang. Keskmine robotite külastatavus jääb enamasti vahemikku 2,4-2,6 korda päevas. Toome siinkohal mõned lihtsad soovitused, mida võiks jälgida söötmise juures siis, kui robotite külastatavus jääb allapoole soovitut.

Esmalt tasuks alati üle vaadata söötmise korraldus robotfarmis. Rusikareegel on, et lehmadele tuleks anda söödalavalt madalama energiasisaldusega üldist ratsiooni. Söödalavalt antav ratsioon põhineb madalama toodanguga lehmade vajadustel. Individuaalne osa ratsioonist, mis vastab konkreetse lehma piimatoodangule, tuleb robotist. Liiga kontsentreeritud sööda andmine söödalavalt üldjoontes vähendab roboti külastatavust, sest lehmad lihtsalt ei vaja enam robotist täiendavat energiat.

Kui söötmise üldine korralduses on paigas, aga lehmade külastatavus jääb ikkagi allapoole soovitut, siis võiks abi olla ka täiendsööda koostise ülevaatamisest. Nii näiteks leidsid Taani teadlased Madsen jt., et täiendsööda koostis mõjutab otseselt robotite külastatavust. Robotite külastuskordade arv suurenes 44% võrreldes standardsöödaga juhul kui kasutatavad täiendsöödad sisaldasid suuremas koguses (53%) odra-kaera segu või nisu. Samuti vähenes nende lehmade arv, keda tuli ajada robotisse. Samas maisipõhiste ning üksnes odrapõhiste täiendsöötade puhul oli külastatavus ja piimatoodang ligilähedane standard-täiendsöödale. Rasvarikkad täiendsöödad seevastu vähendasid robotite külastatavust. 

Oluline on ka robotist antava täiendsööda struktuur. Enamikes lüpsirobotites on kasutusel granuleeritud sööt. Granuleeritud sööda eeliseks on asjaolu, et lehmad suudavad süüa seda kiiremini. Lisaks näitavad Spörndly jt ning Johnsoni jt poolt läbi viidud uuringud, et lehmad eelistavad süüa granuleeritud sööta paremini võrreldes granuleerimata söötadega. Granuleeritud söötadel võib olla seetõttu mõningane eelis, mis meelitab lehmasid roboteid külastama. Teisalt saab negatiivsema poolena kindlasti välja tuua granuleeritud söötade kõrgemat hinda. Lüpsirobotite puhul on väga oluline ka graanuli kvaliteet. Graanul peab kindlasti olema tugev ja vähetolmav, mis ei ummistaks roboteid ning ei vähendaks söömust.

200 lüpsilehmaga OÜ Palupera Agro farmis on kokku 4 lüpsirobotit ning nad kasutavad robotites Scandagra graanuleeritud sööta. Palupera-Agro hinnangul on Scandagra graanuljõusööt väga kvaliteetse ja stabiilse koostisega. Loomad ei tunneta uue koorma tulemisel kunagi muutust ja söömus on ühtlaselt hea, mis tagab stabiilse piima tootmise. Sööt pole kunagi olnud paakunud ja seega sobib väga hästi robotlüpsi lauta kuna ei ummista roboti jõusööda annustamise süsteeme.

Scandagra pakub laia valikut täiendsöötasid, mille arendamisel on lähtutud saadavalolevatest teadustöödest ja kohalikust toormete valikust ja tootjate vajadustest. Scandagra pöörab suurt rõhku kvaliteedile ning tänu Viljandi söödatehase renoveerimisele on oluliselt paranenud nii toorainete jahvatuse kvaliteet kui ka homogeensus, mis omakorda kindlustab tugevamad ja vähem tolmava graanuli. Kahjuks on Eestis läbiviidud uuringud robotfarmide söötade koostise osas väga piiratud. Kindlasti oleks huvitav ja ka kasulik omada teaduspõhist infot kohalike toormete mõjust robotite külastatavusele.

Kasutatud materjalid:

Johnson JA, Paddick KS, Gardner M, Penner GB : Comparing steam-flaked and pelleted barley grain in a feed-first guided-flow automated milking system for Holstein cows. Journal of Dairy Science, 105(1), 2022, pages 221-230;

Lely: „Robotlüpsiga farmi majandamine“ https://linery.ee/wp-content/uploads/2019/02/Karjahaldus-robotlaudas.pdf, 2019;

Madsen J, Weisbjerg MR, Hvelplund T: Concentrate composition for Automatic Milking Systems — Effect on milking frequency. Livestock Science 127, 2010, pages 45–50;

Spörndly E, Asberg T: Eating rate and preference of different concentrate components for cattle. J Dairy Sci 89(6), 2006, pages 2188-2199.

Võta meiega ühendust: