Clever

Toimemehhanism

CLEVER on selektiivne kontaktne ja mõnevõrra süsteemsete omadustega herbitsiid üheaastaste kaheiduleheliste ja mõnede kõrreliste umbrohtude tõrjeks kartuli, porgandi, tippsibula ja mugulsibula, herne, põldoa, köömne, pastinaagi, juur- ja lehtselleri, lehtpeterselli, tilli, küüslaugu ja päevalille põldudele, samuti paju, männi, kuuse ja lehise istandustes ja puukoolis.
Preparaat mõjub kaheidulehelistele umbrohtudele mulla ja lehtede kaudu. Umbrohtudele saavad preparaadis sisalduva toimeainega aklonifeen kontakti taimede idanemise ajal, kui idulehed suruvad ennast mulla pinnast läbi. Sel hetkel puutuvad nad kokku mullapinnale pritsitud ja sinna kileja katte moodustanud preparaadiga. Seetõttu on CLEVER’i pritsimiseks sobivaim hetk enne umbrohtude tärkamist või nende väga varases kasvustaadiumis – umbrohtude idanemisel kuni esimeste pärislehtede ilmumiseni. Erandiks on suure orgaanilise aine sisaldusega mullad – sel juhul on parim aeg pritsida vahetult pärast umbrohtude tärkamist.
Parim toime saavutatakse hästiharitud pinnase (ilma suurte kamakateta ja ilma taimejäänusteta mulla pinnal) ning võimalikult ühtlase pritsimise korral – siis saab preparaat moodustada mulla pinnale kileja kihi, mis mõjub umbrohtudele nende tärkamisel. Igasugune mullaharimine pärast CLEVER’iga pritsimist lõhub mulla pinnale moodustunud kihi ning vähendab preparaadi mõju umbrohtudele.
CLEVER ei pidurda umbrohuseemnete idanemist, kuid takistab nende tärkamist. Kemikaaliga kokkupuutunud umbrohu lehed ja võrsed muutuvad klorootiliseks – lehtedel ja leheservades tekivad valkjad ja kollased laigud.
Turvas- ja huumusrikastel muldadel mõjub preparaat kõige efektiivsemalt siis, kui umbrohud on tärganud. Kui põllul esineb rohkesti kõrrelisi, kummelit, kirburohtu või põldkannikest, võib parema tulemuse saamiseks kasutada paagisegudes ka teisi kultuurile sobivaid herbitsiide. Tugev vihm pärast pritsimist võib põhjustada kultuuril ajutist stressi ja kasvuseisakut. Umbrohutaimed ei omasta toimeainet aklonifeen juurte kaudu, seetõttu ei mõjuta mulla niiskus otseselt preparaadi efektiivsust.
CLEVER mõju kestab 2-3 kuud. Mõju kestus sõltub herbitsiidi kulunormist ja kultuuri tihedusest.

Rohkem infot:

Urmet Hiiekivi

Tootejuht (taimekaitsevahendid ja mikroväetised)

Küsimused ja päringud: