25/07/2022

Meenutusi Scandagra Suurelt Põllupäevalt!

Põllupäev tõi kokku üle 300 põllumajandustootja.

Scandagra Eesti traditsiooniline suvine Suur Põllupäev leidis aset mõned nädalad tagasi, 6. juulil Viljandi katsejaamas, kus sai näha hulgaliselt erinevaid katseid ja võrdluseid nii sortide, tehnoloogiate, kui ka eri külviaegade vahel. Päev tõi kokku üle 300 põllumajandustootja- ja partneri. Päev algas avasõnadega, kui tervitustega põllumeeste poole pöördusid Scandagra Eesti AS-i tegevjuht Margus Venelaine ja Viljandi katsekeskuse juhataja Agra Univer. Järgnevalt tutvustas Scandagra agronoom-nõustaja Kaarel Kallion katseid ja andis ülevaate kasvuhooajal põllul valitsenud oludest.

Talikultuuridest sai võrrelda talirapsi, -nisu ja -odra erinevaid sorte ja hinnata nende talvitumist. Taliteraviljadele oli tänavune talvitumine raskemapoolne ning tuli esile sügisese haigustõrje tähtsus, mida oli näha ka taliodra sordivõrdluses. Üheks huvitavamaks katseks oli 14 erineva talirapsisordi külviaegade võrdlus, kus tehti lisaks optimaalsele külviajale sihilikult hiline külv, et näha, kuidas erinevad sordid reageerivad hilisele külviajale, milline on talvitumine ja koristatav saak. Antud katsest said põllumehed hea ülevaate õitsemisajal tehtud droonipildist. Pildilt oli näha, et hästi talvitunud sordid olid õitsemisajal ka ühtlasema kollase tooniga.

Talirapsi blokis olid esindatud oma tehnoloogiate ja lahendustega erinevad partnerfirmad: BASF, BAYER, SYNGENTA, NORDISK ALKALI, CORTEVA ja põllupäeva korraldajana SCANDAGRA.

Suvikultuuride katsetes olid esindatud nii sordivõrdlus kui ka väetamiste ajastamine. Näiteks viiele katses olevale odrasordile anti esimeses võrdluskatses väetised koos külviga. Teises variandis anti samadele sortidele 70%  väetisest koos külviga ning ülejäänud 30% peale tärkamist, kui taimed olid teise pärislehe staadiumis. Antud katse eesmärk on hinnata, kas katses olevate sortide lämmastiku kasutamise efektiivsuses on erinevust ja kuidas mõjutab erineval ajal antud sama kogus väetist nii kapriisse kultuuri nagu suvioder saagikust.

Päeva vaheldusrikkuse suurendamiseks oli ürituse teine pool sisustatud põllumajandustehnikat tutvustavate ettevõtete poolt. Agripartneri poolt oli välja pandud 8m Multiva Optima kultivaator ja Rock-Tornado kivikoristaja. Masinate töötulemusega said tutvuda ja hinnata kõik demo jälgijad. Et seemned saaks mulda ritta loetud, oli Jatiina OÜ poolt välja toodud Amazone teravilja külvik. Tatoli platsil uhkustas uute pulseerivate pihustitega iseliikuv Horch Leeb taimekaitse prits, mille juures selgitati antud tehnoloogia headust, vajalikkust ning eeliseid. Kellele iseliikuv prits on liiga suur ja kohmakas, siis oli tutvumiseks väljas ka väiksema mahuga järelveetav prits.

Päeva lõpus viisid läbi Scandagra Eestis viljapoolega tegelevad tootejuhid Marge Pähkel ja Urbo Vilibert ’live’ Viljainfo, kus analüüsiti päeva viljahindasid, olukorda maailmas ning nende mõju meie selle aasta viljahooajale. Päev lõppes meeleoluka oksjoniga, kuhu erinevad partnerfirmad olid välja pannud tooteid, mille alghinnaks oli 1€, oksjoni tulu 2649€ annetatakse MTÜ-le Ukraina heaks.

Täname veelkord kõiki põllupäeva külastajaid ja partnerfirmasid ja loodame koostöös Viljandi katsekeskusega tutvustada katsetulemusi oktoobris toimuval Eesti põllumajanduse aastanäitusel.

Toredaid hetki saad meenutada allpool olevas galeriis:

Scandagra meeskond tänab kõiki üritusel osalejaid ning kohtume juba peagi!

VIIMASED UUDISED