14/12/2022

Mida tõi vilja-aasta 2022?

Kuigi 2022 viljahooaeg pole veel kaugeltki lõppenud – saagi ost-müük toimub kuni kevad-suveni ja kasutus tootmistes käib 2023. aasta septembri lõpuni - saab tagasi vaadata aasta tegemistele. 

Saak oli 2022 sügisel hea, mis on kõigile turuosalisetele kahtlemata tähtis. Scandagra Eesti hoiab oma tugevat positsiooni turul ja ostab teravilja nii ekspordiks kui ka meie söödatootmisse Viljandis, kus aastane maht on ca 20 väiksemat laevatäit vilja.

Riskid

Kõige olulisemaks oli lõppeval aastal, aga ka edaspidi, kiiretest turu muutustest tulenevate riskide haldamine. Muutuste vastu me ei saa, kuid me saame ja peame kiirelt kohanema, et finantsriskid oleksid maandatud – põllumehele on vaja pikaajalist tugeva finantstaustaga partnerit täna aga ka ülehomme!

Ka meile on oluline, et meie partneril läheb hästi, mistõttu põllumehi maailma uudistega kursis hoidmine on sama oluline kui nõustamine põllul. Tänases volatiilses maailmas peab põllumees samuti olema valmis kiirelt ja kalkuleeritult otsuseid langetama. Scandagra jagab infot teraviljaturu kohta eelkõige oma Scandagra TV saates “Viljainfo”, mis on põllumeeste ja turuosaliste poolt väga hästi vastu võetud. Täname siinkohal kõiki vaatajaid!

Riskide haldamise on teinud keeruliseks just väga kiired muutused turul, kuid lisaks peab olema kursis suure pildiga: kuidas erinevates maailma nurkades on teravilja saagikused, prognoosid ja globaalne tarbimine, aga ka sisendite ning energia hindade liikumine. Lisaks on väga oluliseks saanud raha hind, raha hulk ja importivate riikide üldine ostujõud. Scandagra monitoorib pidevalt finantsturge, sest peame omaltpoolt tegema kõik, et tagada suure vilja laeva eest 15-20 mln euro laekumise. Juba mitu aastat oleme täheldanud, et sujuvat nõudlust ja stabiilset rahvusvahelist kauplemist turgudel enam ei eksisteeri. Importijad ostavad siis, kui neile ajaaken ja hinnatase sobib. Kuna kogu aeg kusagil maailmas midagi koristatakse, on ka teravilja üldjuhul kogu aeg pakkuda. Arvestades kõrgeid hinnatasemeid ja volatiilsust, on importijad aga veelgi ettevaatlikumaks muutunud. Kui hinnatasemed muutuvad aga väga madalaks, siis on pakkumine väiksem ja turul on vastupidine olukord, aga mitte igal pool.

Eksport

Eesti ja kogu Euroopa teravilja eksportimisel on suurimaks konkurendiks Venemaa teravili.  Venemaa koristas sel aastal rekordilise nisusaagi ning kui hinnatase on Euroopa viljast 20-30 USD/tonnist odavam, siis importijad eelistavad hinda. Kui ostja poolt ei ole päritolu nõuet, siis Euroopa nisu jääb importivatele riikidele tihtipeale kalliks. Oluline on rõhutada, et Venemaa teravili ei ole sanktsioonide all, mistõttu jääb Venemaa saak meie regiooni hinnatasemeid mõjutama vähemalt kuni 2023 suveni ja ka edaspidi.

Sellegipoolest oleme saanud eksportida ja viljalaevad teele saata.  2022 hooaja vilja eksport võib Eestis ulatuda ca 800 tuh tonnini.  Oleme vilja saatnud eelkõige Aafrika riikidesse nagu nt Alžeeria, Maroko, Nigeeria. Euroopa riikidest on suurim importija Hispaania, kus põua tõttu jäid saagid väiksemaks. Kuna vilja lõppsihtkohaks on olnud tehased, siis tihtipeale hinnatakse kvaliteeti mitte ainult paberil olevate parameetrite järgi, vaid ka lisaks vilja omaduste/kvaliteedi poolest, mis laevast maha laaditakse. Kõigil eksportijatel lasub ühine vastutus, et laeva laaditakse korralik kvaliteet.  Teravilja kvaliteedikontroll on oluline vastuvõtus, kuid on teravilja omadusi, mida saab hinnata ja võrrelda teiste riikide viljadega alles peale vastuvõttu ja nö sihtkoha tehases. Viimased aastad on Eesti toidunisu üldine kvaliteet ostjaid ettevaatlikuks teinud, sest nt saia tainas ei venivat nii hästi kui Prantsusmaa või isegi Leedu päritolu ja saia üldist väljanägemist ning saia mõnusat krõmpsuvat koorikut Eesti nisuga olevat raske saavutada. Scandagra Eesti on rahvusvahelisel tasandil Eesti teravilja mainet püüdnud siiski hoida ja juba tekkivaid müüte murda. See on ka õnnestunud, sest oleme laadinud ka ostjatele, kes algselt on kuuldustele toetudes suhtunud Eesti päritolu skeptiliselt. Sama intensiivne töö käib ka Eesti kaeraga. Viimase kümne aasta jooksul on Eesti toidukaera kvaliteet ja usaldus tõusnud just tänu heale koostööle põllumeestega. Kõige parem tagasiside põllumeestele ja meile on see, kui sama ostja tahab osta ka järgmist laevatäit just meilt või Eestist üldiselt. Kuna Eesti on globaalsel turul imeväike, siis Eesti võimalus on erineda suurest massist just usalduse ja kvaliteediga. 2022 aasta üldine Eesti teravilja kvaliteet oli õnneks hea, mis aitab “Estonian origin” lippu kõrgel hoida.

Teravilja vastuvõtust

Eesti on teinud viimaste aastate jooksul suure arengu laopindade osas. Sadamates ja sisemaal on tekkinud erinevaid ladustamise võimalusi, kuid veel olulisem on laborite hulk, et piisavalt palju viljakoormaid kõrghooajal kiiresti kontrollida. Teravilja kvaliteedi tagamine laevas algab just laborist. Nii Scandagra Eesti kõigis laborites kui ka üldiselt üle Eesti on kasutusel kõrgetasemeline tehnoloogia: kvaliteediandmed mõõdetakse seadmete poolt, mistõttu subjektiivsus ja inimlik veavõimalus praktiliselt puudub.  Muuga sadamas oli Scandagral sel aastal põhiselt kaks laborit, vahepeal ka kolm, mis aitas kõvasti logistikale kaasa. Pikki järjekordi ei tekkinud ja nii ei jäänud ka põllumehed koristusega seisma, arvestades, et vihmapause meil ju sel aastal vahele tulnudki. Sama oluliseks nagu sadama laod, on ka meie endi vastuvõtukohad Viljandis, Elvas, Keilas ja Näpil ning meie partnerite laod-kuivatid üle Eesti. Viljandi on seejuures avatud aasta läbi, sest Scandagra väärindab Eesti teravilja tagades kvaliteetse loomasööda omakorda loomakasvatajatele, mille toodang lõpuks jõuab meie kõigi taldrikule.

Kokkuvõttes saame öelda, et teravilja aasta õnnestus. Meie meeskonna soov on olla ka edaspidi põllumehele oma teadmistega toeks, et aidata teha õiged otsuseid.

Isiklikult soovin tänada kõiki kolleege, partnereid sealhulgas põllumehi hea koostöö ja usalduse eest! 

________________________________________

Marge Pähkel, Scandagra Eesti AS viljaäri juht

VIIMASED UUDISED